vizija inicijative

Zaštita mora strateški je interes i obaveza svakog građanina RH.

 
 

Inicijativa Postani plastic waste free tvrtka je projekt pokrenut od skupine pojedinaca s ciljem  da poslovne organizacije kao bitan element društva, kao mjesta okupljanja pojedinaca različitih interesa, dobi i struka učine iskorak i pridonesu globalnoj borbi protiv zagađenja mora i oceana plastičnim otpadom. Hrvatska je zemlja na moru, Jadransko more je naš najvažniji prirodni resurs, čini bazu našeg cjelokupnog turizma, izvor je egzistencije tisućama ljudi u Hrvatskoj. Osim što je očuvanje Jadranskog mora strateški interes svakog građanina pa tako i poslovnog subjekta u Hrvatskoj, mi smo jedna od nacija povezana svjetskim morima i oceanima i borba za njihovo očuvanje je naša sudbinska zadaća.  Gledajući kroz povijest čini se da smo do sada primarno koristili (iskorištavali) Jadransko more kao resurs – bez obzira da li se radilo o odlasku „na more“ osobe iz najsjevernijeg dijela Hrvatske, izlovu plodova mora na jugu zemlje ili iznajmljivanju apartmana turistima, sada već u cijeloj zemlji.  Vrijeme je da svatko od nas vrati svoj dug moru i napravi sve što može da ga spasimo. U konačnici, turizam u Hrvatskoj odgovoran je za 7% ukupnog broja zaposlenih u RH, a ne bi ga bilo bez Jadrana i neće ga biti ako ga ne očuvamo.

Plastika otpušta kemijske spojeve za koje još nije dokazano kako djeluju na morske organizme i na ljude. Izmjereno je da 7 od 10 riba u Jadranskom moru u sebi ima čestice mikro-plastike.

Jedan od gorućih globalnih problema današnjice je velika količina otpada u morima i oceanima, ponajprije plastičnog otpada. Procjenjuje se da svake godine putem riječnih tokova u mora i oceane dospije 1,25 do 2,41 milijuna tona plastike. Otpad predstavlja veliki problem morskim organizmima, uzrokujući zaplitanje, gušenje, davljenje, pothranjenost i smrt. 1972. godine otkriven je problem mikro-plastike, čestica plastike koje su manje od 5 mm. Takve čestice na sebe vežu patogene mikroorganizme. Sve više mikro-plastike pronalazi se u želucima riba, ali i u školjkašima koji se hrane filtriranjem mora. Morske životinje unose plastiku u svoj organizam, naposljetku putem hranidbenog lanca dolaze i do čovjeka. Osim toga, plastika otpušta kemijske spojeve za koje još nije dovoljno dokazano kako djeluju na morske organizme, ali i na ljude. Izmjereno je da 7 od 10 riba u Jadranskom moru u sebi ima čestice mikro-plastike.

Ova inicijativa odnosi se primarno na tvrtke, a nadamo se da će i svi zaposlenici u organizacijama koje se pridruže ovoj inicijativi prenijeti makar dio ovih navika i u privatni život. Jedna od najbitnijih komponenta ove i usporedivih inicijativa je i edukacija i podizanje svijesti svima u društvu vezano uz problem zagađenja plastičnim otpadom.  Krajnji cilj je odvikavanje od kulture korištenja jednokratnih proizvoda i tzv. „throw-away” društva u kojem trenutno živimo. Kroz promjenu naših navika, direktno ćemo utjecati na organizacije koje proizvode ono što mi konzumiramo i krenuti prema kružnoj ekonomiji u kojoj se svi proizvodi dizajniraju da budu popravljeni, ponovno korišteni, prerađeni i u konačnici značajno umanje otpad i smeće.

Vrijeme je da svatko od nas vrati svoj dug moru i napravi sve što može da ga spasimo!

Poslovne organizacije imaju ogroman utjecaj na kulturu pojedinaca, u današnje vrijeme tvrtke i brandovi diktiraju trendove i obrasce ponašanja. U globalnoj ekonomiji povezanost i umreženost je sveprisutna, a samim time potencijal utjecaja tvrtki kroz konkretne akcije, lidership, inovacije i energiju koju ulažu da riješe jedan od najvećih globalnih problema – zagađenje mora i oceana plastikom, je ogroman!  Postanimo primjer drugima na svijetu kako se treba odnositi prema prirodnim resursima, prema našem moru koje je dio svjetskog oceana. Vjerujemo da su baš poslovne organizacije u Hrvatskoj prve koje moraju potegnuti najviše i to odmah, tako da ostvarimo značajan pozitivni učinak još za naših života.

Poslovne organizacije imaju ogroman utjecaj na kulturu pojedinaca, u današnje vrijeme tvrtke i brandovi diktiraju trendove i obrasce ponašanja.

Kako bismo pomogli vašim poslovnim organizacijama i zaposlenicima da smanje ovisnost o jednokratnoj plastici i pomognu očuvanju naših mora, sastavili smo popis realnih i ostvarivih “plastic waste free” ponašanja i pravila, a njihovim usvajanjem, zaslužite ćete status jedne od “PLASTIC-FREE” poslovnih organizacija u Hrvatskoj i svijetu.

Vjerujemo da su baš poslovne organizacije u Hrvatskoj prve koje moraju potegnuti najviše i to odmah, tako da ostvarimo značajan pozitivni učinak još za naših života.

Vjerujemo da su baš poslovne organizacije u Hrvatskoj prve koje moraju potegnuti najviše i to odmah, tako da ostvarimo značajan pozitivni učinak još za naših života.